Książki, Literatura obyczajowa

Plotki z Elmwood Springs

całe miasto o tym mówi

Elmwood Springs to spokojne miasteczko, założone przez szwedzkiego imigranta – Lordora Nordstroma. Było przynajmniej spokojne pod koniec XIX wieku, gdy powstało. Przez lata wiele się w nim zmieniało, a żyjący w nim ludzie nie byli świadomi dziwnych rzeczy, które miały miejsce na Spokojnych Łąkach, które są miejscem pochówku okolicznych mieszkańców.

Historia zaczyna się w momencie powstania miasta, gdy młody wówczas jeszcze Lordor postanawia skorzystać z usług korespondencyjnego biura matrymonialnego i nawiązuje znajomość ze szwedzką emigrantką, która pracuje jako pomoc domowa. Po kilku wymienionych wiadomościach nieznajoma kobieta przybywa do Elmwood Springs i zostaje żoną Lordora.

W książce poznajemy losy mieszkańców miasteczka aż do czasów współczesnych. Ludzie się zmieniają, toczą się wojny światowe, miasto opuszczają kolejni obywatele, technologia wypiera tradycyjny biznes. Na tle tych zmian ukazana jest historia kolejnych pokoleń mieszkańców Elmwood Springs.

Fannie Flagg przedstawia nam lekką i zabawną opowieść o amerykańskim miasteczku, choć nie jest ona wolna od gorzkich akcentów – poznajemy w niej także złych ludzi, którzy chcą zniszczyć dorobek czyjegoś życia, obserwujemy przedstawicieli różnych pokoleń, którzy nie do końca mogą się ze sobą dogadać. Mimo tego jest to niezwykle ciepła opowieść o wspólnocie, którą poznajemy od momentu jej powstania i obserwujemy, jak z roku na rok coraz bardziej się zmienia.

Elmwood Springs to miasto, w którym niektórzy chcą zatrzymać czas, a inni chcą nadać mu niewyobrażalnie szybki bieg. Wszystko obserwują zaś mieszkańcy Spokojnych Łąk. „Całe miasto o tym mówi” jest bowiem piękną historią o życiu po życiu, pełną nadziei na to, że śmierć nie jest końcem, a jedynie nowym początkiem. Dawno nie czytałam książki, która tak błyskawicznie podniosłaby mnie na duchu.

„Całe miasto o tym mówi” to piękna, emocjonalna opowieść o życiu, przemijaniu i o tym, jak zmienia się świat. Czyta się ją jednym tchem i z pewnością jest lekturą, która doskonale umili każdemu mroźne zimowe wieczory. Gwarantuję, że zakochacie się w niej bez pamięci.

 

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję portalowi CzytamPierwszy.pl